Konteyner

İnşaat sektörünün neredeyse simgelerinden biri olan konteynerler hızlı kurulum, zemin şaseli olması ve çok kez kullanılma özellikleri nedeniyle farklı ihtiyaçların karşılanması amacıyla kullanılmaktadır. İnşaat sektörü dışında hobi bahçelerinde, şehrin stresinden ve gürültüsünden kurtulmak ve bunu fazla para harcamadan gerçekleştirmek isteyen aileler tarafından tercih edilmektedir.

KONTEYNERLER HAKKINDA BİLGİLER;

Konteyner ilk olarak Amerikan ordusu tarafından tasarlanan taşımacılıkta ve barınmada birçok kolaylık sağlayan yerine göre çelik yerine göre fiber genelde prefabrikten imal edilen sağlam yapılardır. Taşıma için kullanılan konteynerler özellikle deniz yolu taşımacılığında ilk sıradadır. Taşımacılıkta kullanılan konteynerler İSO belgesi ile standartları belirlenmiştir. Konteynerlerin deniz yolu taşımacılığında kullanılmasının en önemli nedeni içine konan eşyanın denizin neminde ve dış etkenlerden etkilenmeden gideceği yere varmasını sağlamaktadır. Taşımacılıkta kullanılan konteynerler sahiplerine gelişi güzel teslim edilmez. Dünyada tek olarak Fransa’da bulunan Bureau International des Containers tarafından ilgililere teslim edilir. Konteyner isimlendirmesi U, J veya Z harfleriyle numaralandırılarak yapılır. Konteynerlerin üretilmesinde ki temel neden yük taşımacılığında kullanılmasıdır. Fakat konteyner sektörü ve kullanım alanları o kadar gelişmiştir ki yük taşımacılığında kullanılan konteynerlerden esinlenerek konteyner evler, konteyner wcler, konteyner işyerleri inşa edilmektedir. Barınma ve mesken alanı olarak kullanılan konteyner genelde mobil konteynerlerden oluşmaktadır. Standart üretimli konteyner modellerinin yanı sıra birleşimli ve demonte planda çok katlı yapılar üretilmektedir. Son yıllarda kullanımı artan prefabrik konteyner yapılar hem kolay kurulumu hem de taşıma maliyetlerinin düşüklüğü nedeniyle geçici ikamette bulunanlar tarafından prefabrik konteynerler tercih edilmektedir. Şantiye kurulan alanlarda işçilerin barınmasını düşük maliyetle çözmek isteyen inşaat firmalarının ilk tercihi prefabrik konteynerler olmaktadır. Geçici yaşam alanlarına ihtiyaç duyulan her yerde prefabrik konteynerler tercih edilmekte olup özellikle doğal afetler sonucu ani yıkımlarda ve yeni yerleşim alanlarının oluşturulmasında ilk akla gelen prefabrik konteyner olmaktadır.

KONTEYNERLERİN KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Konteyner kullanım alanları çok fazla olmakla beraber başta işçi şantiye çözümlerinde modüler işçi kampları olmak üzere, ofisten eve bir çok alanda kullanılabilen tasarım ve modellerde imal edilmektedir. Konteynerin kullanım alanları arasında; yönetim binaları, belediye ve diğer kamu kuruluşları ek hizmet binaları, eğitim binaları, hastane yapıları, aile sağlığı merkezi binaları, yemekhane ve yatakhane binaları, sosyal tesis binaları, satış ve pazarlama ofisleri, gsm kabinleri, spor tesisi ve klüp binaları, anaokulları, askeri tesis yapıları, labaratuar ve görüntüleme merkezi üniteleri, wc duşlar, araştırma merkezi yapıları, polis ve jandarma merkezi binaları, fabrikalarda kullanılacak olan depo konteynerleri, soğuk hava konteynerleri ve yük konteyneri gibi bir çok yapı yer almaktadır.

KONTEYNERLERİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Beton kullanımının yok denecek kadar az olması, Ağaç kesilmiyor olması, Kaba inşaat süresinin ortadan kalkmış olması, Geri dönüşüm ürünü kullanıyor olması, Modüler şekilde konteynerlerin yan yana ve üst üste konulması ile hem pratik imalat hem de yerden kazanma sağlaması, Konteyner duvarlarının kesilerek istenen açıklıkların açılabilmesi, Kamyon ve vinç ile kolay taşınabilirliği, Taşınabilir olması durumu ile farklı yerlerde kullanılabilmesi, Uzun yıllar boyunca kullanımına imkân veren sağlamlıkta olması, Mükemmel ısı ve ses yalıtımı sağlaması, Su geçirmez olmasıdır.