Dubleks Konutlar

Prefabrike hazır yapılar amacına göre geniş ve uzunlukları değişken, istenilen her türlü yerleşim alanına uygulanabilecek şekilde çevre koşuları da dikkate alınarak imal edilmektedir. Prefabrike evler, ses-ısı izolasyonu, yangın ve depreme dayanıklılığı bakımından uluslararası standart ölçülerinde hazırlanır. İsteğe göre değişik seçenekli malzemeler de kullanılır. Özel temel gerekmeden vinç ihtiyacı olmaksızın çevreyi kirletmeden kısa sürede monte edilir. Özellikle bağ evi, yayla evi, yazlık ev, kışlık ev, motel ve tatil köyleri için pratik ve ekonomik çözümdür.

PREFABRİK EV NEDİR?

Prefabrik; Prefabrik sözcüğü Türkçe bir kelime olmayıp İngilizce'den dilimize gelmiştir. Bu kelimenin aslı "prefabricate" yani "parçaları önceden hazırlamak" dır. Prefabrik; parçaları fabrikalarda hazırlanmış ve montaj edileceği yere bu parçalar nakledilerek ve orada önceden planlandığı gibi parçaların birleştirilmesi yani montajının yapılmasından sonra ortaya çıkan yapılardır. Prefabrik ile tek katlı ya da çok katlı yapılar inşa etmek mümkündür.
Prefabrik ile evler, sosyal tesisler, okullar, şantiye yapıları, hastaneler, kamp alanları, havuzlar ve bilumum alanlarda kullanılabilecek yapılar ortaya çıkartılabilmektedir.

PREFABRİK EVLERİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Prefabrik yapılar modüler olmasından dolayı daha önceden planlanarak ve ihtiyaçlara göre üretilmesi,
Prefabrik yapılar diğer yapılara göre çok daha pratik olup çok daha kısa sürede teslim edilmesi,
Prefabrike yapıların diğer yapılara göre daha esnek ve depreme, zemin kaymalarına dayanıklı olması (8.5 şiddetinde deprem ve 80 km rüzgar hızı),
Prefabrike yapıların her isteğe cevap vermesi,
Prefabrikte odaların, balkonların, banyoların istenilen yerlere yerleştirilebilmesi,
Prefabrik yapıların ısı ve ses yalıtımı diğer yapılara göre çok daha fazladır,
Her türlü alana ve büyüklüğe göre üretilmesi,
İstenildiğinde sökülüp yere başka yere montaj yapılabilmesi,
İsteğe göre özel tasarımlar, modern, estetik, yeni projeler üretilebilmesi,
İmalatı fabrikalarda yapılıp, montajının kısa sürede yerinde tamamlanıp teslim edilmesi,
İsteğe göre değişebilen görünüm seçeneklerine sahip olması,
Isıtma sistemi olarak kalorifer tesisatı ve klima sisteminin uygulanabilir olması,
İstenmeyen ya da değiştirilmesi gereken bölümlerin çıkarılabilir veya değiştirilebilir olması,
Çevreyi kirletmeden ve etrafa rahatsızlık vermeden oluşturulması,
Prefabrike yapının isteğe göre çatı kaplama malzemesinin ve duvar kaplama malzemesinin ham madde özelliğinden rengine kadar geniş seçenekler sunması,
Prefabrikte; trapez saç, single ve ondüline gibi çeşitlerinin kullanılabilmesi,
Prefabrik yapıların iç ve dış duvarlarında fibercement, PVC, yalı baskı, sıvalı mantolama, alçıpan, suntalam ve bisküit tuğla gibi çeşitlilik sağlayabilmesidir.
Prefabrik ile çelik yapı arasındaki fark nedir?

PREFABRİK İLE ÇELİK KONSTRÜKSİYON EV ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Prefabrik yapılar ile çelik yapılar arasındaki en belirgin fark yapı iskeletidir. Hafif çelik yapılarda iskeletin tamamı çelik ile örülürken prefabrik yapılarda çelik birleşim elemanları, taşıyıcı kolon ve kirişlerde; statiğin gerektirdiği şekilde kullanılır. Bu iki sistem arasındaki yoğun çelik kullanımı farkı hafif çeliği daha pahalı bir sistem yapmakla birlikte 1 ve 2 katlı yapılarda prefabrik gerekli mukavemeti sağlayabilmekte, ancak 3. kat için hafif çelik kaçınılmaz olmaktadır.

BİR PREFABREİK EVİN ÖMRÜ NE KADARDIR?

Prefabrik yapılara; kullanılan malzemelere ve tekniğe göre minimum 40-70 yıl arası ömür biçebiliriz. Prefabrik yapılarda galvanizli çelik ve ya antipas boyalı malzemeler kullanıldığı için paslanma ve çürüme gibi durumlar ile karşılaşmazsınız. Prefabrik yapılar hangi teknikle üretilirse üretilsin 3 iklim bölgesi ve 1. Derece deprem bölgesi baz alınarak tasarlanıp imal edilmektedir.

Önceden hazırlanmış beton kaide üzerine çelik cıvata ile montajı yapılmaktadır. İç bölme birleşimlerinde de H profiller kullanılmaktadır. Genişlikler ve uzunluklar 125,5 mm’nin katları olacak şekilde hazırlanan planlarda, 90 kg ağırlıkları aşmayan dolu duvar paneli, pencereli duvar paneli ve kapılı duvar paneli olmak üzere 3 farklı duvar bulmakta olup standart duvar kalınlığı (8+44+8mm=60 mm) olmaktadır.

TAŞIYICI SİSTEMLER;

Hafif prefabrike tekniğinin tüm özelliklerini içeren yapılarda, depreme karşı dayanıklı bir sistem olan çerçeve sistemi tercih edilmektedir. 100 kg/m2 kar yükü ve 90km/saat rüzgâr hızı, 1. derece deprem şartları ve 3 iklim bölgesi esas alınarak üretilmektir. Standart parçalar, çelik kolon ve makas ile 40x60x1.5 mm profil âşıklar kullanılmaktadır. Tüm bağlantılar çelik cıvata ve somunlar ile yapılmakta olup, paslanmaya karşı astarlanmaktadır.

DIŞ DUVARLAR;

Dış yüzeyde ısıya ve sese karşı yalıtılmış, alev almayan, rutubetten ve sudan etkilenmeyen 8 mm kalınlığında 1250x2500 mm ebatlarında, ~1300kg/m3 yoğunlukta, B1 DIN4102 Part1 (alev almaz), ısı iletkenlik katsayısı (^10’Ckuru):0.15W/Mk, çimentolu yonga levha (BETOPAN) bulunmaktadır. İç yüzeyinde ısıya ve sese karşı yalıtılmış, alev almayan, rutubetten ve sudan etkilenmeyen 8 mm kalınlığında 1250x2500 mm ebatlarında, ~1300kg/m3 yoğunlukta, B1 DIN4102 Part1 (alev almaz), ısı iletkenlik katsayısı (^10’Ckuru):0.15W/Mk, çimentolu yonga levha   (BETOPAN) bulunmaktadır. İki yüzey kaplamasının arasına 44 mm kalınlığında 20kg/m3 yoğunlukta B-1sınıf polistren sert köpük kullanılmaktadır. Isı iletim kat sayısı k- 0,40 kcal/m2°Ch  veya k=0,44 W/m²K’dır. Dış duvar kalınlığı 60 mm, yükseklik 2500 mm olmaktadır.

İÇ DUVARLAR;

Her iki yüzeyde ısıya ve sese karşı yalıtılmış, alev almayan, rutubetten ve sudan etkilenmeyen 8 mm kalınlığında 1250x2500 mm ebatlarında, ~1300kg/m3 yoğunlukta, B1 DIN4102 Part1 (alev almaz), ısı iletkenlik katsayısı (^10’Ckuru):0.15W/Mk, çimentolu yonga levha (BETOPAN) bulunmaktadır. İki yüzey kaplamasının arasında 44 mm kalınlığında 20kg/m3 yoğunlukta B-1sınıfı polistren sert köpük kullanılmaktadır. Isı iletim kat sayısı k=0,50 kcal/m2°Ch veya 0,52 W/m²K’dir. İç duvar kalınlığı 60 mm olmaktadır.

ÇATI KAPLAMASI;

H birleşim sistemli yapılarda çatı iki şekilde yapılmaktadır:

1) Çatı; hafif çelik makas sistemli olup, çatı aşıkları 40x60x1,5 mm profillerden oluşmaktadır. Bina makas yüksekliği ve saçak ölçüleri projeye göre belirlenmektedir. Profil âşık üzeri sıra ile 11 mm kalınlığında OSB, OSB üzeri çatı sızdırmazlık malzemesi olarak 3 mm kalınlığında su yalıtım membranı ve membran üzeri çatı kaplaması olarak Shingle şeklinde dizayn edilmektedir. Shingle rengi kırmızı  veya yeşil  olmaktadır. Çatı izolasyonu için 80 mm cam yünü serilmektedir.  Saçak alt kaplama malzemesi  olarak PVC Vinil kullanılmaktadır. Yağmur olukları ve inişleri PVC  olarak yapılmaktadır.

2) Çatı; hafif çelik makas sistemli olup, çatı aşıkları 40x60x1,5 mm profil âşıklardan oluşmaktadır. Çatı kaplaması 0,50 mm kalınlığında 27 mm hadveli DIN EN 10142, naturel 27/200 formunda galveniz trapez kesitli sac veya kırmızı/yeşil onduline olmaktadır. Bina etrafına 200 mm genişliğinde DKP sacdan bükülmüş saçaklar yapılmaktadır.

 TAVAN KAPLAMASI;

Tavan; asma tavan olup, tavan kaplaması olarak 12,5 mm kalınlığında beyaz  alçıpan kullanılmaktadır. Isı yalıtımı olarak alçıpan üzeri 100 mm kalınlığında 14 kg/m3 yoğunluğunda DIN4102 ve TS EN 13501–1, yanmaz A sınıfı rulo cam yünü ile kaplanmaktadır. Isı iletim kat sayısı k=0,32 kcal/ m2°Ch veya 0,37 W/m²K’dir.

 KAPILAR;

Dış kapılar: Metal kapı kasalı çelik kapı olup, kapı kolu ve gömme kilitleri takılmaktadır.

İç kapılar: 820x1950 mm ebatlarında metal kapı kasalı Amerikan panel kapı kullanılmakta olup, metal kapı kolu ve gömme kilitleri takılmaktadır.

 PENCERELER;

PVC doğramalar ısı camlı, cam kalınlığı 4+10,5+4 mm çift cam olup camları takılmaktadır ve Egepen marka kullanılmaktadır. Ekstra olarak istenir ise; pencere doğramaları renkli yapılmakta ve pencerelerin açılır kanatlarına sineklikler takılmaktadır.

ARA KAT;

Galvanizli saclardan kesilmiş ve özel bükülmüş profillerden dizayn edilmektedir. Ara kat kaplaması olarak 16 mm kalınlığında betopan kullanılmaktadır. Betopan üzerine ise zemin kaplamaları alıcı tarafından yapılmaktadır.

MERDİVEN;

Metal merdivenden imal edilmekte olup, basamak ve korkulukları yapılmaktadır.

ELEKTRİK TESİSATI;

Elektrik tesisatı tarafımızca çekilmekte olup, aydınlatma için glop lamba kullanılmaktadır. Uygun yerlere priz ve anahtarlar konulmaktadır. Tüm tesisat kabloları antigron kablo olup sıva üstü döşenmektedir.  (Lamba kabloları 2x1,5 mm, priz kabloları 3x2,5 mm kalınlığında olmaktadır.) Topraklama tesisatı mevcut olup, topraklama çubuğu müşteri tarafından alınıp tarafımızca montajı yapılmaktadır. Sigortalar takılarak, bir adet sigorta kutusu konulmaktadır. Elektrik sayacının temini ve elektrik aboneliği müşteriye ait olmaktadır. Tüm elektrik malzemeleri TSE’li ve garantilidir.

SIHHİ TESİSAT;

Sıhhi tesisat tarafımızca çekilmektedir. Banyolara bir adet 80x80 cm ebatlarında duş teknesi, bir adet ayaklı lavabo, bir adet klozet, banyo süzgeci, bir adet duş bataryası ve bir adet lavabo armatürü konulmaktadır. Wc’lere bir adet lavabo, bir adet klozet veya alaturka tuvalet taşı ve musluk bataryaları konulmaktadır. Tüm tesisat boruları sıva üstü döşenmektedir. Tüm sıhhi tesisat malzemeleri TSE’li ve garantilidir.

ZEMİN KAPLAMALARI;

Odalar ve salon laminat parke, ıslak zeminler (mutfak, koridor, veranda, banyo ve wc) seramik kaplanmaktadır. Mutfak tezgah ile dolap arası mutfak dolabının uzunluğuna göre fayans yapılmaktadır. Wc ve banyo duvarları tavana kadar fayans kaplanmaktadır.

BOYA;

Çift kat plastik boya ile boyanmaktadır.